Przejdź do treści

Co nas wyróżnia

Co nas wyróżnia to szeroko pojęta RÓWNOWAGA

UWAGA – nie jesteśmy formalnie szkołą. Nasze dzieci są w edukacji domowej.
Jest to nauczanie domowe zorganizowane przez stowarzyszenie rodziców i nauczycieli.

Szkoła ma być przyjaznym miejscem dla dziecka, ale to nie znaczy, że nie wymagającym. Umiejętność przełamania w sobie swoich słabości buduje silnego człowieka, potrzebne są do tego jednak sprzyjające warunki, gdzie dziecko nie jest anonimowe, nie jest poniżane i jest zawsze wysłuchane.  Można powiedzieć, że w naszej szkole na równi z edukacją, ważna jest swobodna i przyjazna atmosfera, kontakt z dziećmi i ogrom pracy włożony w pracę nad kształtowaniem umiejętności społecznych. Wszystkie konflikty między dziećmi staramy się mediować w duchu NVC i nigdy nie zostają pozostawione bez odzewu. Dbamy o relacje w naszej szkole i o to, byśmy czuli się tu bardzo dobrze.

Nasza szkoła nie jest związana z żadną doktryną edukacyjną, choć czerpiemy z wielu alternatywnych dziedzin edukacyjnych. Opiera się na przede wszystkim na założeniu, że odpowiedzialność za wyniki w nauce leży pośrodku trzech elementów:

 •  nauczyciel ( jego kompetencje, przygotowanie, zdolności komunikacji i zbudowania własnego autorytetu)
 • uczeń (jego zaangażowanie, wewnętrzna motywacja i chęć do nauki)
 • rodzina (wsparcie dziecka, poczucie bezpieczeństwa, zgodność z wizją wychowawczo-edukacyjną szkoły, zaufanie do kadry oraz zaangażowanie w proces rozwoju dziecka)

Niestety nie jesteśmy w stanie profesjonalnie zaopiekować się dziećmi z poważnymi orzeczeniami. Nie mamy do tego odpowiednio wykształconej kadry ani warunków lokalowych.

WAŻNE INFORMACJE O NASZEJ SZKOLE

GODZINY PRACY: W dniach, w których spotykamy się w szkole zwykle zaczynamy o 9.30 i kończymy do 15.30 (klasy młodsze) lub do 16.20 (klasy starsze).

Dla młodszych dzieci jest możliwość skorzystania z dodatkowej świetlicy do godziny 17.00.

 • W naszej “szkole” dzieci uczą się materiału zgodnego z podstawą programową.
 • POZIOM NAUCZANIA: Naszym zdaniem zakres materiału podstawy programowej jest za duży, więc szukając złotego środka, dbamy o bardzo wysoki poziom polskiego, matematyki i angielskiego (5h tygodniowo). Z tych przedmiotów przygotowujemy uczniów do możliwości zdania egzaminu 8-klasisty na dobrym poziomie, jeśli uczeń wybiera się do szkoły, w której to ma znaczenie.
 • Inne przedmioty traktowane są ulgowo, wybieramy to, co tam jest najważniejsze i najciekawsze z proponowanego przez ministerstwo programu.
 • JĘZYKI OBCE: Oprócz angielskiego, od 2 klasy dwa razy w tygodniu, jest język hiszpański.
 • PRACE DOMOWE: Uczniowie zdecydowanie rzadziej niż w szkole publicznej mają zadawane prace domowe. Jest ich naprawdę niewiele.
 • ELEKTRONIKA: W szkole nie wolno używać elektroniki: smartfonów, smartwatchów, tabletów (jedynie na lekcjach informatyki uczniowie przynoszą swoje laptopy). Rano wszyscy zadają swoje sprzęty do sekretariatu i odbierają je przy wyjściu. Od klasy 5 uczniowie w naszej szkole potrzebują swojego komputera (część prac domowych wykonują online), od 6 klasy sugerowany jest smartfon w celu samodzielnego śledzenia informacji szkolnych w kalendarzu i planie lekcji online. Mile widziani są w naszej szkole rodzice, którzy wiedzą i rozumieją jak szkodliwe działanie na dzieci ma elektronika i Internet oraz gry komputerowe i potrafią z dużym umiarem dawkować dzieciom dostęp do wirtualnego świata w domu:-)
 • MUZYKA – zajęcia z muzyki odbywają się w klasach 1-4 dwa razy w tygodniu. Dzieci uczą się grać na ukulele, śpiewają piosenki, poznają podstawy zapisu nutowego, wartości muzycznych, co ułatwia im w późniejszym czasie naukę ułamków. Wprowadzane są też elementy rytmiki.
 • ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE – w klasach 1-5 uczniowie 2h tygodniowo spędzają na zajęciach plastycznych. Starsze klasy mogą uczestniczyć dobrowolnie w zajęciach ze sztuki połączonej z elementami historii sztuki.
 • SPORT: W naszej placówce nie ma lekcji WFu, nie mamy do tego odpowiedniego miejsca. Mamy za to dwie długie przerwy 40-50 minutowe, podczas których uczniowie mają do dyspozycji dwie duże działki leśne, gdzie grają w piłkę, koszykówkę, rugby, bawią się z różne gry i zabawy. Mała ilość prac domowych pozwala swobodnie rozwijać swoje pasje sportowe po szkole lub w weekendy.

RELIGIA – nie prowadzimy zajęć z religii. Kilkoro rodziców organizuje je we własnym zakresie, my jedynie użyczamy bezpłatnie sali po lub przed lekcjami. Większość osób w naszej szkole nie jest konkretnego wyznania. W naszej szkole uczymy szeroko pojętej tolerancji i szacunku do drugiego człowieka bez względu na pochodzenie, religię, poglądy, kolor skóry czy orientację seksualną.

ZIELONE SZKOŁY – dwa razy w roku jeździmy na Zielone Szkoły. We wrześniu i czerwcu. Zobaczcie jak takie wyjazdy wyglądają:-)

Ta strona używa technologii zwanej ciasteczkami w celach m. in. zbierania informacji o odwiedzinach na stronie. Ustawienia dotyczące ciasteczek możesz zmienić z poziomu przeglądarki internetowej. Więcej infromacji

Ta strona używa technologii zwanej ciasteczkami w celach m. in. zbierania informacji o odwiedzinach na stronie. Ustawienia dotyczące ciasteczek możesz zmienić z poziomu przeglądarki internetowej.

zamknij